Vybíráme z našich novinek:
Inspirace na vánoční dárek?
Pořád v pohybu – Angelika Pintířová:
Boromejka Angelika Pintířová je pořád v pohybu. Pracuje ve výchovném ústavu a pro Papežská misijní díla, moderuje pořad v Českém rozhlasu, angažuje se ve Sdružení Ackermann-Gemeinde, vyučuje ve Svatojánské koleji vyšší odborné školy pedagogické a ještě k tomu dokončuje doktorát. Zatímco dřív ji velké množství činností a zvýšený pocit odpovědnosti přivedly do deprese, ze které jí pomohly až léky, dnes už doufá, že ví, jak zpomalit a udělat si čas na odpočinek. V knižním rozhovoru odpovídá nejen na to, jestli se na lidi s psychickými problémy nedíváme v katolickém prostředí skrz prsty, ale také na otázky výchovy dospívajících, kněžského svěcení žen, hledání Boží vůle, smrti nebo svatosti. Co se naučila během sabatického roku v Rusku a Rumunsku? Smířila se díky službě u umírajících s vlastní smrtí? Proč čte Bibli všemi smysly? Proč si nebe představuje jako mistrovství světa v hokeji? A proč by křesťan měl být až do konce pořád v pohybu? S Angelikou Pintířovou si povídá Anežka Wiewiorková, redaktorka podcastového projektu Bez filtru.
Píseň pro Nagasaki : příběh konvertity Takašiho Nagaie / Paul Glynn
Takaši Nagai (1908–1951) je považován za „Gándhího Japonska“. Byl to lékař a vědec, průkopník radiologie v Japonsku. V mládí konvertoval z ateismu ke křesťanství a oženil se s křesťankou Midori. Byl jedním z mála přeživších jaderné katastrofy z 9. srpna 1945, o níž podal svědectví ve své slavné knize Zvony Nagasaki. Dnes už probíhá proces jeho blahořečení.
V ten smutný den, kdy nad čtvrtí Urakami vybuchla atomová bomba, z katedrály zbyly jen trosky. Zahynuli v nich i mnozí potomci těch, kdo ji kdysi stavěli. Doktor Nagai, vedoucí katedry radiologie na Univerzitě v Nagasaki, se nacházel v samém centru jaderné katastrofy. Přišel o svou milovanou ženu, o domov, o své spolupracovníky a přátele, o své výzkumy… Ačkoli věděl, že se vystavuje smrtícímu záření, dal se do služeb obětem výbuchu. Onemocněl nemocí z ozáření a po krátký zbytek svého života byl upoután na lůžko. Jeho chýše se stala doslova poutním místem a on sám svědkem naděje a lásky, která je silnější než smrt.
Chlapec, který si hrál s anděly/ Constanza Signorelli
Autorka vypráví neuvěřitelný příběh Davida Fiorilla (2012–2021), který žil na tomto světě pouhých osm let a 22. června 2021 šťastně odletěl do nebe. Několik měsíců před svou smrtí začal u svého lůžka vídat anděly, a díky nim objevovat „jinou skutečnost“; časem spatřil i Pannu Marii a poté, co na její pokyn přistoupil ke svatému přijímání, začal u sebe vnímat i živého Ježíše, pravidelně během mše svaté.
Vtip je v tom, že ho nikdo nevedl k víře. Rodiče byli „pokřtění pohané“ a do školy kvůli své těžké nemoci prakticky nechodil. Malý David tedy nikdy neslyšel o andělech, o Panně Marii nebo o Ježíši, dokud se s nimi nesetkal osobně, tváří v tvář. A také nic netušil o nebi, dokud ho v jejich doprovodu sám nenavštívil a nevrátil se zpět, aby nám o něm vyprávěl.
Davidovo svědectví přivedlo k obrácení celou jeho širší rodinu, hluboce zasáhlo místní kněze i lidi z farnosti.
Kéž přinese povzbuzení a světlo na cestu každému, kdo je bude číst.
Síla křtu v životě / Josef Prokeš
Křest je nedílnou výbavou křesťana, ale jeho významu a smyslu pro každodenní život je věnována překvapivě malá pozornost. Zkušený duchovní doprovázející a úspěšný autor spirituální literatury Josef Prokeš se na křest zaměřuje s ohledem na důvěrnou znalost otázek i potřeb současného člověka, stejně jako s vědomím problémů a nedorozumění, které v dnešní době kolem institucionalizovaného náboženství panují. Kniha představuje jakási duchovní cvičení, jejichž cílem je obrátit pozornost k tomu, co vše může uvědomění si křtu v lidském životě znamenat a jak se může stát neustálým zdrojem síly a inspirace. Křest při tom vidí ne jako jednorázovou legitimace do klubu křesťanů ani instantní odpověď na složité otázky života, ale jako nevysychající pramen, jemuž se můžeme učit být stále otevření. Kniha může být inspirací i pro ty, kteří o křtu uvažují nebo se na něj připravují.
O marné a nemarné víře / Ladislav Heryán, Petr Vaďura
Lukášovo evangelium, nejdelší ze čtyř kanonických evangelií, skýtá obrovské množství podnětných myšlenek. Prozkoumejte je spolu se známým knězem Ladislavem Heryánem a farářem Petrem Vaďurou. Jejich rozhovor je zároveň zpovědí o životě, práci s lidmi z nejrůznějších prostředí i o zlomových osobních krizích. Stejně jako v Lukášově evangeliu také zde najdete mnoho příběhů lidí z okraje společnosti – a poznáte, co může radostná zvěst znamenat i v těch nejtěžších časech.
Převzato ze stránek nakladatelství.